Trafik Kazaları için Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Trafik Kazaları için Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Trafik Kazaları için Tazminat Davası Nasıl Açılır? Trafik kazalarında tazminat ödemeleri için açılan davalarda birden fazla yetkili mahkemeden söz etmek mümkün. Davalı olan taraflardan bir tanesi tüm sorumlu gördüğü kişiler için bulunduğu ikametgah adresi içinde maddi ve manevi tazminat açma hakkına sahiptir.

Örneğin; Bakırköy yolunda meydana gelmiş bir trafik kazası için Bakırköy Adliyesi’ne ya da İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne trafik kazası tazminat davası açmak mümkündür.

Trafik Kazası Tazminat Davalarında Hangi Mahkemeler Görevlidir?

Taraflar, trafik kazasının meydana gelmiş olduğu yer mahkemesine tazminat davası açabilirler. Trafik sigortası şirketinin merkezinin bulunduğu yer mahkemelerinde maddi ve manevi tazminat davası açılması da söz konusu olabilir.

Trafik kazalarında ölüm ya da yaralama varsa, açılan maddi ve manevi tazminat davalarında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi olmaktadır. Eğer trafik sigortasını yapan şirkete trafik kazası tazminat açılacaksa, yetkili mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesi olacaktır. Çünkü söz konusu sigorta şirketinin sorumluluğu yapmış olduğu ticari iş kaynaklıdır.

Ölümlü Trafik Kazalarında Tazminat Dahilinde İstenebilecek Olan Zararlar

Trafik kazasında ölüm söz konusu ise, maddi ve manevi tazminat davası açmak mümkündür. Manevi tazminat ölen kişinin yakınlar tarafından açılabilir. Bu kişiler ölen kişinin annesi, babası, eşi, çocukları ve nişanlısı olabilir.

Ölen kişinin ölümü üzerine kişiler üzüntü, elem ve acı duyarlar. Bu üzüntülerin tazminatını talep edebilirler. Trafik kazası tazminat hesaplama yaparken ölen kişinin her türlü cenaze gideri talep edilir. Kaza geçiren kişinin ölümü henüz gerçekleşmemiş ise tedavi giderleri de tazminata dahil edilir.

Ölümlü Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Kaza sonrası, kaza geçiren kişinin yakınları destekten yoksun kalmış olabilirler. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kaza geçiren kişinin anne, baba, eş, çocuk ve nişanlısı destekten yoksun kaldıkları gerekçesi ile tazminat talebinde bulunabilirler.

Destekten yoksun kalan kişiler ölen kişinin yaşam süresi boyunca elde edeceği muhtemel gelir üzerinden tazminata bağlanırlar. Bu tazminat kazada sorumlu olan kişiden talep edilecektir. Ödenmesi gereken tazminat miktarı belirlenirken olayların meydana geliş şekli ve tarafların kusur durumu göz önünde bulundurulur.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN