İş Kazası Uzuv Kaybı Tazminat Davası

is-kazasi-uzuv-kaybi

İş Kazası Uzuv Kaybı Tazminat Davası

Uzuv kaybı sebebiyle dava açılması Tazminat Hukuku tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde ele alınmaktadır. Hukuka aykırı olan bir olay yahut haksız eylem gerçekleşmesi halinde bedensel zarara uğramış olan kişinin iyileşememesi ve hayat boyu sakat kalması halinde iş kazası uzuv kaybı tazminat davası açma hakkı doğmuş olur. Bu tazminat davaları sürekli iş göremezlik, beden gücü kaybı, çalışma gücü kaybı olarak farklı şekillerde açılabilmektedir.

Tazminat Davalarında Organ Yitimi ve Organ Zayıflaması Durumları

Tazminat dava çeşitleri bu doğrultuda organ yitimi ve organ zayıflaması olarak iki farklı şekilde açılabilecektir. Organ yitimi ile genellikle el, bacak, kol gibi organlardan birinin ya da bir kaçının yitirilmesi durumu söz konusudur.

Organ yitimi kapsamına beş duyu organı ile iç organlar da dahil edilmektedir. Organ zayıflamalarında ise kişinin bedensel yapısını oluşturan organ ya da organlardan bazılarının işlevinin azalması durumu söz konusu olur. Bazı durumlarda bu organ ya da organlar tamamen işlevini yitirebilmektedir.

Güç Kaybından Doğan Tazminat Davaları

Organ yitimi ve organ zayıflaması durumlarına ek olarak, kişiler geçirmiş oldukları kaza nedeni ile aklını ve belleğini yitirebilirler. Ruhsal ve sinirsel dengenin bozulması da söz konusu olabilir.

Sürekli iş göremezlik durumunda sürekli kısmi iş göremezlik ve sürekli tam iş göremezlik olarak iki farklı durum söz konusudur. Sürekli kısmi iş göremezlik durumunda beden gücünün belli bir oranda azalması söz konusudur. Bu tazminat davalarına güç kaybı ya da efor kaybı ismi verilir.

Sürekli Tam İş Göremezlik Davalarında Tazminat Durumu

Sürekli tam iş göremezlik halinde bedenin gücünün bütünü ile yitirilmesi durumu söz konusudur. Kişi artık çalışamaz ve kazanç elde edemez duruma gelmiştir.

Bu nedenle tazminat yüzde yüz üzerinden hesaplanır. Eğer söz konusu kişi başka kişi ya da kişilere bakmak ile yükümlü ise, ayrıca tazminat tutarı eklenecektir. Sonuç olarak uzuv kaybı işveren tarafından tazminat aracılığı ile muhakkak karşılanacaktır. Bu ödemeler Borçlar Yasası kapsamında 818 sayılı madde ile düzenlenmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN