Trafik Kazası Tazminatı

Trafik Kazası Tazminatı

Trafik Kazası Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat

Trafik kazasından sonra maddi manevi tazminat davası açılması en az bir tane motorun kazaya karışması ve yaralanma, ölüm gibi zararların meydana gelmesi durumlarında söz konusu olur.

Trafik kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat ödenmesindeki amaç, kaza sonrasında meydana gelen hasarların karşılanmasıdır. Bu hasarlar maddi boyutlu olabilirken, manevi boyutlu da olabilir. Kişiler kaza sonrası duydukları acı ve elemi manevi tazminat adı altında talep ederken, araca gelen hasar için maddi tazminat davası açacaklardır.

Trafik Kazası Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Kimlere Karşı Açılabilir?

Trafik kazası hukuki anlamda haksız fiil olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda dava, haksız fiilin sorumlularına karşı açılır. Bazı durumlarda haksız fiili işleyen tarafa ek olarak diğer tazminat sorumluları da bulunur. Genelde trafik kazalarında tazminat davasının açıldığı taraf aracın sürücüsü olmaktadır.

Kusurlu olan araç sürücüsü böylece tazminat ödemek ile yükümlü olur. Aracın sahibine karşı dava açmak da mümkündür. Çünkü kural gereğince araç sahibi  aracın işleteni olarak görülmektedir. Ttrafik kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açılırken aracın işleteni olan kişiye karşı her türlü talepte bulunmak mümkündür. Buna ek olarak sigorta şirketlerini de dava açılır. Araca poliçe kapsamında kasko sigortası yapılmışsa ölüm, yaralanma ve diğer zararlardan şirket sorumlu kabul edilir.

Yaralanma ile Sonuçlanan Trafik Kazası Nedeniyle Açılan Manevi Tazminat Davalarında Talep Edilebilecek Zararlar Nelerdir?

Yaralanmaya yol açan trafik kazalarının olduğu davalarda manevi tazminat isteminde bulunmak mümkündür. Bu tazminat yaralanan kişinin bizzat kendisi tarafından istenecektir. Ancak eğer ağır bedensel yaralanma ya da uzuv kaybı söz konusu ise, böyle bir durumda yaralanmış olan kişinin yakınları da trafik kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası dilekçe örneğine uygun yazılmış dilekçe ile manevi tazminat talebinde bulunabilirler.

Yaralanan kişinin her türlü tedavi giderleri, yaralı kişinin kaza nedeni ile yaşadığı kazanç kaybı, çalışma gücünün azalması ve ekonomik geleceğinin sarsılmasından doğan kayıpların tümünün karşılanması manevi tazminatlar ile mümkündür.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN