İş Kazası Ölüm Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

İş Kazası Ölüm Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

İş Kazası Ölüm Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

İş kazası sonucu ölüm akabinde gündeme gelen destekten yoksun kalma tazminatı, hukuk sistemimizde 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 53. maddesinde yer alan “Ölüm ve bedensel zararlar” başlıklı hükümler ile düzenlenmiştir.

Bu bağlamda yaşanan iş kazası sonucu yaşamını kaybeden bir kişinin maddi veya manevi destek verdiği kişiler, maruz kaldıkları destekten yoksun kalma tazminatını yetkili mahkemeye başvurarak tazminata yükümlü kişiden talep edebilme hakkına sahiptir. Bu yazımızda iş kazası ölüm destekten yoksun kalma tazminatı hakkında bilinmesi gereken detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

İş kazası sonucu meydana gelen ölüm olayına ilişkin destekten yoksun kalan kimseler, ölen kişinin kendilerine sağladığı;

  • Parasal hizmetler
  • Bedensel hizmetler
  • Düşünsel hizmetler
  • Yardımlar
  • Bakım ve gözetim
  • Bilgi ve deneyim

konularında yoksunluktan mağdur olan kişilerdir. Bu noktada iş kazası sonucu yaşamını kaybeden bir işçi babanın; bakmakla yükümlü olduğu anne, baba veya yasal kişiler, çocukları, eşi, işyerinde deneyimlerinden faydalanan çalışma arkadaşları ve benzeri gibi geniş kapsamlı bir topluluktan bahsetmek mümkün olmaktadır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Görüldüğü üzere destekten yoksun kalan hak sahipleri, destekten yoksun kalmalarına neden olan ölüm olayının ve tazminat yükümlüsünün öğrenilmesinin tarihi itibarıyla 2 sene içinde ilgililer aleyhine destekten yoksun kalma tazminat davası açabilme hakkına sahiptir.

Nitekim hukuk sistemimizde 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 53. maddesinde yer alan hükümlere göre düzenlenen bu davada, hak sahipleri haksız fiil olarak destek aldıkları kişinin ölümüne sebep olan kişi veya kurumlar aleyhinde maddi tazminat davası açabilecekleri gibi manevi tazminat talebinde de bulunabilirler.

İş kazası sonucu ölüm SSK tazminat konusu, işyerinde işverenin yükümlülüklerini yerine getirmemesi veya eksik getirmesiyle yaşanan ölümleri kapsamına almaktadır. Bu bağlamda iş kazası sebebiyle destekten yoksun kalma tazminatı alınabilmesi için, yaşadığı süre içinde destek veren işçinin ölümünün haksız fiilden kaynaklanan iş kazası olarak nitelendirilmesi gerekmektedir. Aksi halde muhatap işveren veya kurumlar aleyhinde destekten yoksun kalma tazminatı açabilme gündeme gelmemektedir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davalarında Yetkili Mahkeme

Destekten yoksun kalma tazminatı davasına ilişkin hangi mahkemenin yetkili ve görevli olacağı, hukuk sistemimizde belirlenmiştir. Buna göre destekten yoksun kalma tazminatı davalının ikametgâhının bulunduğu yer mahkemesinde açılmaktadır.

Öte yandan iş kazası ölüm destekten yoksun kalma tazminatı, bir işyeri aleyhine açılacağı için bu işyerinin merkezinin bulunduğu ilde veya herhangi bir şubesinin bulunduğu ilde de açılabilmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN