Ankara İş Kazası Avukatları

is-kazasi-avukati

Ankara İş Kazası Avukatları,İş Kazası Davaları – İş Mahkemesi Davaları

İş kazası sonucu tazminat davası açılabilmesi mümkündür. Yaşanan bir kazanın iş kazası olarak değerlendirilebilmesi için bazı şartların sağlanmış olması gerekir. Böyle bir durumda da işçilere bazı haklar doğar. Bu haklardan bir tanesi de tazminattır. İş kazası davaları – iş mahkemesi davaları açılarak hem maddi hem de manevi tazminat talebinde bulunabilmesi mümkündür.

Hangi Durumlar İş Kazası Olarak Sayılır?

İş kazaları ile ilgili bilinen en temel şey kazanın işyeri sınırları içerisinde olması gerektiğidir. Fakat bazı hallerde işyerinde olmayan kazalar da iş kazası olarak adlandırılır ve bazı hakları doğurur. Bu haller de şu şekildedir:

  • Çalışanın görev nedeniyle işyeri dışına gönderildiği sırada olan kazalar,
  • İşyerinin çalışanına sağladığı araçtayken yaşanan kazalar,
  • Emziren kadının sür izni sırasında yaşadığı kazalar.

Ne Zaman Dava Açılmalıdır?

İş kazasının yaşanmasının ardından dilekçe ile beraber ilgili mahkemeye giderek tazminat davası açılabilir. Bu davalarda görevli olan mahkeme İş Mahkemesi’dir. İş kazası zamanaşımı süresi de Türk Borçlar Kanunu’nun 146. Maddesinde 10 yıl olarak belirlenmiştir. Bu sürenin geçirilmesi durumunda tazminat talebinde bulunulması söz konusu olmayacaktır.

İş Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Dava açılabilmesi için ilk olarak iş kazasının tespitinin yapılması gereklidir. İş kazası hasar derecesi SGK’nın belirlemiş olduğu hastane ya da sağlık kurumlarında yapılmalıdır.

İş Kazası geçiren kişinin elinde farklı bir hastaneden verilen rapor olsa bile SGK’nın belirlediği yerlerde de muayene olunması şarttır. Daha sonrasında SGK bir müfettiş atayarak kazaya dair rapor oluşturur. İş kazası geçiren sigortalılar bu raporlar ile beraber İş Mahkemesi’ne giderek dava sürecini başlatabilir.

İş Kazası Tazminatı Miktarı

İş kazası tazminat hesaplamaları yapılırken bazı faktörler göz önüne alınır. Bu tazminatın belirlenmesindeki en önemli unsurlardan bir tanesi hasar derecesidir.

İş kazası sonucunda ölen bir kişinin mirasçıları da tazminat davası açabilir. Bu kişilerin alacağı tazminat ile iş kazasından hafif yararlanan kişinin alacağı tutar bir olmayacaktır. Bunun yanı sıra tarafların ekonomik durumu da tazminatın ne kadar olacağı konusunda etkilidir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN